ترکیه قصد تجزیه عراق و سوریه‌ را دارد / سیاست‌های حزب دموکرات کردستان در راستای منافع پدیدآورندگان داعش است

  • کۆدی هه واڵ : 769577
  • سه ر چاوه : .kurdpress
Brief

«سرحد شنگالی» مسئول دیپلماسی نیروهای مدافع شنگال، ضمن اشاره‌ به‌ اینکه‌ ترکیه و هم‌پیمانانش با ایجاد پایگاه در نزدیکی موصل قصد دارند نقشه خود برای تجزیه عراق و سوریه و وصل آن به خود را عملی کنند، حزب دمکرات کردستان به‌ رهبری بارزانی را نیز متهم به‌ درپیش گرفتن سیاست هایی در راستای منافع نیروهای پدیدآورنده‌ داعش متهم کرد.

ابنا/ افشین غلامی - سرویس عراق و اقلیم کردستان: پروژه آزادسازی موصل یکی از نبردهای سرنوشت‌ساز در تاریخ معاصر عراق و سوریه خواهد بود. شکست داعش در موصل مترادف با اتمیزه شدن این گروه بنیادگرا و عقب‌نشینی داعش تا درون مرزهای سوریه خواهد شد.
در این میان نیروهای مختلف وجود دارند که همسو با جریانات ضد داعش اما با رویکردهای متفاوت قصد حضور در این جبهه را خواهند داشت. بدین منظور و برای اطلاع از توان نیروهای مدافع شنگال به‌عنوان نیرویی ضد داعش در مبارزه علیه این گروه، با «سرحد شنگالی» مسئول امور دیپلماسی نیروهای مدافع شنگال به گفتگو نشستیم و مواضع آن‌ها را در خصوص نبرد با داعش در منطقه شنگال و عملیات قریب‌الوقوع موصل جویا شدیم که مشروح آن ازنظر خوانندگان کردپرس می‌گذرد:
 
* اقدامات اخیر ارتش عراق در جنگ با داعش را چگونه ارزیابی می‌کنید؟
- همان‌گونه که می‌دانید در این اواخر پیشرفت‌های زیادی در جبهه‌های جنگ علیه داعش چه در سمت عراق و چه در سمت سوریه به‌دست‌آمده است. در این ماه و به‌ویژه در ماه گذشته طی آزادسازی فلوجه و پیشرویی‌ها به سمت منطقه قائم در نزدیکی مرز سوریه و عراق و آزاد کردن نقطه استراتژیکی همچون فرودگاه القیاره در 73 کیلومتری جنوب موصل، ارتش و نیروهای مردمی عراق توانایی خود برای عملیات نهایی موصل را نشان دادند و این گام ارزنده‌ای برای نیروهای عراقی محسوب می‌شود. هم‌اکنون ارتش عراق به‌صورت کلی در حال آماده‌باش جهت عملیات آزادسازی موصل قرار دارد.
 
* آیا شما به‌عنوان (نیروهای مدافع شنگال) در محور شنگال تحرکی داشته‌اید؟
- نیروهای ما هم به‌عنوان نیروهای مقاومت شنگال طی ماه گذشته و در این ماه موفقیت‌های چشمگیری به دست آوردند و تعداد زیادی از روستاهایی که در خطوط مرزی تحت تسلط داعش بود را آزاد نمودند و در این عملیات‌ها شمار زیادی از نیروهای داعش را به هلاکت رساندند. با این وصف داعش ساکت ننشسته و هرلحظه در حال هجوم به سمت نیروهای ماست و تلاش می‌کند تا نقاطی را که ازدست‌داده به چنگ بیاورد. وسعت هجوم‌های آن‌ها زیاد و شیوه‌ی جنگی‌شان بسیار وحشیانه‌ است به‌طوری‌که هرلحظه شاهد حملات خمپاره‌ای به نقاطی که به دست نیروهای مدافع شنگال افتاده، هستیم.
 
* چه هماهنگی‌هایی بین شما و نیروهای عراقی برای پاک‌سازی شنگال و عملیات آزادسازی موصل وجود دارد؟
- ما خود را نیرویی عراقی می‌دانیم و هدف ما و ارتش عراق این است که خطوط مواصلاتی بین عراق و سوریه را ببندیم تا داعش از این نقاط نتواند حمله‌ای صورت دهد و به ‌مرور زمان ارتباطش در بین دو کشور مسدود شود.
 
* تقریباً هیچ‌گونه ارتباط زمینی بین شما و ارتش عراق وجود ندارد، در عملیات آزادسازی موصل چگونه قصد دارید با نیروهای عراقی همکاری نمایید؟
- پیشرویی‌هایی از سوی نیروهای ما (نیروهای مقاومت شنگال) از سمت شرق و شمال موصل انجام می‌شود و تحرکاتی هم از سوی ارتش عراق از جناح دیگر در حال پیگیری است. ما به دنبال باز کردن کریدوری هستیم که بتوانیم با دولت مرکزی عراق ارتباط برقرار کنیم. اگر از سمت قائم تا خطوط مرزی بین عراق و سوریه دولت عراق پیشروی کند و همچنین نیروهای ما بتوانند از غرب منطقه شنگال به سمت بعاج پیشروی نمایند خواهیم توانست کریدوری ایجاد کنیم و برای مردم شنگال و مردم عربی که تا الآن در زیر تسلط داعش قرارگرفته‌اند، راه نجاتی فراهم نماییم.
 
* شما قوا و امکانات داعش برای جنگ موصل را چگونه ارزیابی می‌کنید؟
- داعش در حال شکست است و طی عملیات‌هایی که نیروهای کُرد و نیروهای سوریه دموکراتیک در سوریه انجام داده و تحرکاتی که نیروهای ما به‌عنوان نیروهای مدافع شنگال و ارتش عراق و نیروهای پیشمرگ و هم‌پیمانان علیه آن‌ها سازمان‌دهی کردند، بسیار ضعیف شده است. در حال حاضر تنها دو شهر موصل در عراق و رقه در سوریه به‌عنوان نقاط استراتژیک تحت تسلط داعش باقی‌مانده، که از سوی جریانات مقاومت ضد داعش در عراق و سوریه برای بازپس‌گیری آن اقداماتی صورت می‌گیرد.
 
* در این میان نقش نیروهای پیشمرگ در عملیات آزادسازی موصل را چگونه می‌بینید؟
- در عملیات آزادسازی موصل نیروهای پیشمرگ وابسته به حزب دموکرات کردستان (پارتی) همگام با سیاست‌های دولت ترکیه حرکت می‌کند. همه می‌دانند که داعش به‌وسیله ترکیه و عربستان سعودی و دولت‌های عربی حوزه خلیج فارس به وجود آمد و آن‌ها قصد دارند تا عراق و سوریه را نابود کنند. در حال حاضر سیاست‌های حزب دموکرات در راستای منافع نیروهای سازنده داعش قرار دارد و این نمی‌تواند موضوع خوبی برای کُردها باشد.
 
* نیروهای عشایر عرب موسوم به حشد الوطنی چقدر در معادلات موصل نقش ایفا می‌کنند؟
- در این مدت برخی گروهای مسلحی تشکیل دادند که توسط اسامه نجیفی هدف‌گذاری شده و این‌ها توسط ترکیه و عربستان حمایت می‌شوند. لازم است این موضوع روشن شود که ارتش ترکیه در مناطقی از کردستان عراق و نزدیک به موصل به بهانه آموزش به نیروهای حشد الوطنی مستقرشده که هدف اصلی آن‌ها عملی کردن نقشه خود برای تجزیه عراق و سوریه وصل آن به سرزمین‌های خود هستند و وجود این نیروها هم در این خط و مسیر ارزیابی می‌شود که البته این نقشه تا الآن توسط نیروهای دموکراتیک هم در عراق و هم در سوریه شکست‌خورده است.
 
* یعنی ترکیه در عملیات آزادسازی موصل در پی تقسیم عراق و الحاق بخشی از آن به خود می‌باشد؟
- بله این یک هدف قدیمی است. نقشه ایی که بین ترکیه و نیروهای هم‌پیمانش وجود دارد این است؛ می‌خواهند قبل از آنکه نیروهای عراقی وارد عمل شوند و کنترل موصل را به دست‌گیرند، آن‌ها و هم‌پیمانانشان زودتر بر اوضاع سوار شوند. آن‌ها می‌خواهند به شکوه قبل از تقسیم دولت عثمانی برسند و دوباره مناطق نفت‌خیزی چون موصل و کرکوک را به دست بگیرند و در این راه قصد دارند با مانع‌تراشی نیروهایی مانند حشد الوطنی که قبل از این عشیره‌هایی بودند که با داعش بیعت کرده بودند، نقش ناجی موصل ر ا بازی کنند.
 
* شما به‌عنوان نیروهای مدافع شنگال در قبال آزادسازی موصل چه موضعی دارید؟
- ماهم به‌عنوان یک نیروی عراقی همسو با دولت مرکزی در حال نبرد با داعش هستیم. ما نیرویی دموکراتیک خواه برای تمام ملیت‌ها و ادیان عراق و سوریه‌ایم. امروز دو نیروی مترقی و دموکراتیک تحت عنوان (نیروهای مدافع خلق / ی.پ.گ) و (نیروهای مدافع شنگال/  ی.ب.ش) در سوریه و عراق در حال نبرد با دشمن درنده ایی چون داعش اند و بدون آنکه تفاوتی بین ساختارهای قومی و مذهبی بگذارند با حفظ ریشه‌های فرهنگی آن‌ها سعی در ایجاد اتحادی دموکراتیک بین آن‌ها هستند. لذا ما در هرجایی که باید بتوانیم داعش را از بین ببریم، حضور خواهیم داشت و همچنین نیروهای مدافع شنگال اگر حمایت شوند و به آن‌ها کمک شود قطعاً قادر خواهد بود داعش را با شکست‌های بیشتری روبرو کند.
 
* دراین‌باره برخی مخالف حضور شما در شنگال و عملیات آزادسازی موصل هستند، دراین‌باره نظرتان چیست؟
- ما بر اساس خواست مردم شنگال تشکیل‌شده‌ایم لذا از تلاش‌هایمان برای دفاع از مردم شنگال و منطقه دست بر‌نمی‌داریم. ما از مواضع دموکراسی خواهانه خودمان عقب‌نشینی نمی‌کنیم و از تمام نیروهایی دموکراسی خواه که می‌توانند به ما برای مقابله و شکست داعش یاری برسانند، ممنون خواهیم بود...
کۆتایی کورتە نامە310


بووچونه که ت بنیره

پوستی ئلکتروونی ئیوه بلاونابیته.فیلده زه روریه کان به * نیشاندراون

*

پیام رهبر انقلاب به مسلمانان جهان به مناسبت حج 1441 / 2020
conference-abu-talib
داعش